// WINNE ZWIĄZKI //

O tym, że wino to najlepszy przyjaciel przy stole nie trzeba nikogo przekonywać, ale znalezienie idealnej pary między winem i potrawą jest już wyzwaniem poważnym, a co jest jednak pocieszające osiągalnym. Cóż znaczy to połączenie idealne, przez wielu zwane też ?niebiańskim?? Połączenie idealne mamy wtedy, gdy zarówno potrawa, jak i wino, razem smakują lepiej. Takie zestawienie można porównać do rozwiązywania równania 1+1, które nie zawsze musi się równać 2, a w przypadku tego właśnie ?niebiańskiego? połączenia to równanie będzie wyglądać:
1+1 = 3

Przez wiele lat funkcjonowały zasady:

Ryby, drób i cielęcina
lubią tylko białe wina.
Zaś pod sarny, woły, wieprze
jest czerwone wino lepsze.
Deser, fructa i łakotki
lubią tylko wina słodkie.
A szampana, wie i kiep,
Można w czasie, po i przed.



Teraz ten wiersz wraz z archaicznym podejściem idzie do lamusa. Można znaleźć wiele nowatorskich połączeń, które w przeszłych kanonach były niedopuszczalne. Dla przykładu: stary zakaz podawania wina do zupy i aktualne koło ratunkowe rodem z Andaluzji, czyli sherry, które współgra nie tylko z lokalnym Gazpacho, ale też z naszym żurkiem, czy np. kremem grzybowym. Czekolada, także zyskała swoje idealne połączenie z porto, kalifornijskim zinfandelem, lub wybitnym Amarone. Nie wspomnę o wzgardzanym zestwaieniu vinegret'u w potrawach z winem, a dający tyle radości riesling w połączeniu z mieszanką sałat i vinegretem właśnie.

Wszystkie te oryginalne połączenia zawdzięczamy nowatorskiemu podejściu do łączenia wina z potrawami, który zaprasza do stołu i nakłania: ?- Degustuj, sprawdzaj, ale też pamiętaj o paru zasadach?.

?Co było najpierw jajko, czy kura?? Dyskusja trwa. Zbliżona jest dyskusja w świecie zestawień winno-kulinarnych, a polega na decyzji: czy dobierać wino do potrawy, czy potrawę do wina? Tak, czy inaczej, na te zestawienia należy patrzeć przez pryzmat potraw, a także win.

Zestawienie przez pryzmat potrawy:

W potrawach mamy 3 najważniejsze czynniki:
1. Składniki
2. Rodzaj obróbki termicznej
3. Sosy

Każde subtelne zmiany w tych czynnikach mogą decydować o wspaniałym, "niebiańskim" zestawieniu, bądź też o sromotnej klęsce.

CZYTAJ DALEJ



O AUTORZE TEKSTU